گلدان ارکیده

 • نگهداری از گل و گیاه در فضای آپارتمان می‌تواند محیط را دل بازتر نشان دهد و قطعاً حالتان را خوب می‌کند و تاثیر بسیار عالی در روحیه تان خواهد داشت اما اینکه فقط گل آپارتمانی بخرید و در منزل بگذارید کافی نیست. شما باید ترفندهای مراقبت از گل‌های آپارتمانی را بلد باشید و بدانید که هر کدام از آنها چه ویژگی‌هایی دارند و چه نکاتی را برای سلامتشان باید رعایت کرد. ما در این مبحث به طور کامل راجع به ترفندهای مراقبت از سه مورد از گل‌های آپارتمانی که بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می‌گیرند و پرطرفدارتر از بقیه هستند؛ صحبت خواهیم کرد بهتر است این سه گل آپارتمانی در گلدان فایبرگلاس و یا فلاورباکس فایبر گلاس کاشته شود بهترین گزینه برای گلدان خواهند ، پس با ما همراه باشید.

گلدان ارکیده

گل ارکیده طرفدارانِ بسیار زیادی دارد اما اگر آن را به عنوان گیاه آپارتمانی انتخاب کردید، باید نکات مراقبت از این گل ها را هم بلد باشید.

 • اول از همه اینکه دمای محیط باید بر اساس نیاز ارکیده تنظیم شود، دمای هوای محیطی که این گیاه را در آن قرار می‌دهید، حداقل باید ۱۲ درجه و حداکثر ۲۸ درجه سانتیگراد باشد. محیط نگهداری آن هم باید کاملاً مرطوب باشد. در غیر این صورت گیاه پژمرده می‌شود.
 • موضوع بعدی مربوط به آبیاری گیاه ارکیده است. شما هرگز نباید بگذارید که خاک گیاه به مرحله خشک شدن برسد. پس قبل از اینکه خاک به طور کامل خشک شود، حتماً باید آبیاری انجام شود. بهترین حالت معمولا هفته‌ای یک بار یا هر دو سه روز یکبار است که البته خاک‌ها متفاوت هستند و میزان زهکشی و نگهداری آب داخل آنها با یکدیگر فرق دارد.
 • از دیگر ترفندهای مراقبت از گل‌های آپارتمانی از جمله ارکیده این است که حواستان باشد ریشه‌های ارکیده در معرض هوا قرار بگیرند؛ یعنی خاک این گیاه که باید یک سری منافذ داشته باشد تا هوا به آنها برسد که معمولاً در ترکیبات آنها از خرده چوب استفاده می‌کنند اما اگر منافذ نداشت، حتماً خودتان این کار را انجام دهید.
 • گیاه ارکیده شما باید داخل گلدانی قرار بگیرد که نور خورشید به خوبی از آن رد شود و به ریشه برسد. خیلی از گیاهان چنین ویژگی را ندارند اما ارکیده از این قاعده مستثنا است. یعنی در قسمت ریشه هم باید به گیاه نور برسد. به خاطر همین بهتر است از گلدان‌های شفاف استفاده کنید؛ گلدان‌هایی که شبیه به شبکه‌های سیمی هستند یا گلدان‌های چوبی که گزینه مناسب‌تری خواهند بود.
 • از طرفی باید گلدانی را انتخاب کنید که زهکشی آن بالا باشد، زیرا اگر زهکشی پایین باشد، آب را زیاد داخل خودش نگه می‌دارد و گیاه پوسیده خواهد شد.
 • یکی دیگر از نکات حیاتی در نگهداری از ارکیده‌ها، توجه به تغذیه مناسب آن‌ها است. برای این منظور، لازم است که از کودهای مخصوص ارکیده استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که مقدار زیادی کود می‌تواند به ریشه‌ها آسیب برساند و باعث ضعیف شدن گیاه شود. پس بهتر است که هر دو هفته یک بار، و تنها به میزان اندکی، کوددهی انجام دهید تا ارکیده‌ شما همیشه سرحال و شاداب بماند.

گلدان آنتریوم

در مقاله ترفندهای مراقبت از گل‌های آپارتمانی حتماً باید به گل آنتوریوم هم اشاره کرده و در مورد نگهداری از این گل زیبا اطلاعات کامل را دریافت کرد.

 • اولین مورد مبحث مربوط به آبیاری است. آنتوریوم جزو گیاهانی است که ترجیح می‌دهد خاک مرطوب داشته باشد. البته منظور ما این نیست که خاک داخل آب غرق شود و باعث پوسیدگی ریشه شود اما بهترین حالت این است که یک بند از انگشت خود را داخل خاک گلدان آنتوریوم ببرید. اگر دیدید که خاک خشک شده، به آن آب دهید. البته که در زمستان میزان آبدهی باید کمتر باشد.
 • نوردهی مناسب هم هرگز نباید فراموش شود. موردی که باعث می‌شود، گیاه شما از بین برود. تابش مستقیم نور خورشید به آن است، زیرا برگ‌ها را می‌سوزاند و مدت زمان گلدهی را کوتاه کرده یا اصلاً آن را متوقف می‌کند. به خاطر همین جزو گیاهان مناسب برای آپارتمان است. بهترین حالت هم این است که آن را پشت پنجره قرار دهید که نور غیر مستقیم به گیاهتان برسد.
 • ترکیبات خاکی هم که برای این گیاه استفاده می‌کنید، باید به مقدار مساوی پرلیت، پیت ماس و خاک برگ پوسیده داشته باشد و در کنارش به مقدار مساوی خاک چوب، زغال و خاک برگ استفاده کنید. همچنین باید در انتهای گلدان یک سری سوراخ ایجاد کنید تا آب اضافی از آن بیرون بیاید و خارج شود.
 • بهترین دمایی هم که برای نگهداری از گل آنتوریوم داخل آپارتمان وجود دارد، بین ۱۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد است. البته که دمای بالاتر هم بر بعضی از شرایط برای آن قابل تحمل است اما بهترین حالت را به شما توضیح دادیم.
 • در نهایت مراقب باشید که این گیاه در دمای پایین‌تر از ۱۰ درجه قرار نگیرد، زیرا شرایط خیلی سخت شده و میزان رشد آن کم خواهد شد.

گلدان بنت قونسول

بنت قنسول از جمله گیاهانی است که در ترفندهای مراقبت از گل‌های آپارتمانی حتماً باید راجع به آن صحبت شود  زیرا هم خیلی زیبا است و هم شرایط نگهداری از آن سخت نیست. فقط باید اطلاعات خوبی داشته باشید.

 • این گیاه به خاک سبک نیاز دارد که زهکشی آن بالا باشد و آب به راحتی از آن عبور کرده و تخلیه شود. در غیر این صورت گیاه می‌پوسد. بهترین حالت این است که خاک آن ترکیبی از پیت ماس، کمپوست ماسه و خاک باغچه با نسبت برابر داشته باشد.
 • اگر می‌خواهید گیاهتان خوب رشد کند، آن را در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید.
  بهترین حالت این است که پشت پنجره نورگیر قرار بگیرد. در طول روز باید بین ۶ تا ۸ ساعت نور غیر مستقیم به آن برسد. نکته مهم اینکه گیاه نباید با شیشه پنجره تماس داشته باشد. در غیر این صورت آسیب می‌بیند. نور مستقیم هم نباید به آن بخورد، زیرا برگ‌ها را می‌سوزاند.
 • دمایی که برای این گیاه در نظر می‌گیرید، در طول روز باید بین ۱۸ درجه تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد. در شب هم باید به زیر ۱۵ درجه سانتیگراد برسد. اگر دمای محیط به صورت ناگهانی کم شود و هوا خیلی سرد شود، گیاه پژمرده شده و آسیب می‌بیند. اگر گیاه با پنجره سرد برخورد داشته باشد یا در معرض باد قرار بگیرد یا نور خیلی کم شود، باز هم برگ‌های آن می‌ریزد. پس حتماً به این موارد دقت کنید.
  بهترین حالت هم این است که رطوبت کافی را برای گیاه فراهم کنید و آن را در محیط خشک قرار ندهید. اگر هم فضا خیلی خشک است، یک ظرف آب کنار گیاه قرار دهید یا یک جزیره برای آن درست کنید تا بتواند بهتر رشد کند.
 • گیاه بنت قنسول باید زمانی آبیاری شود که سطح خاک خشک شده باشد. هنگام آبیاری حواستان باشد که خاک داخل آب غوطه ور نشود. در غیر این صورت دچار پوسیدگی می‌شود. اگر می‌خواهید متوجه شوید که رطوبت و خشکی خاک چقدر است، سطح آن را لمس کنید. اگر دیدید که خشک است، حتماً آبیاری را انجام دهید.

جمع‌بندی

استفاده از گل‌های آپارتمانی کاری بسیار لذت بخش است که معمولاً خانم‌ها بیشتر به این کار علاقه دارند اما اینکه شما بتوانید از گل و گیاه به خوبی مراقبت کنید، هم اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. به خاطر همین باید ترفندهای مراقبت از گل‌های آپارتمانی را به طور کامل مطالعه کنید تا گیاهتان بعد از مدتی خراب نشود. ما در این مبحث راجع به سه مورد از گیاهان پرطرفدار آپارتمانی صحبت کردیم و نکات مهم مراقبت از آنها را برایتان توضیح دادیم. اگر می‌خواهید بهترین و سرحال‌ترین انواع این گیاهان را تهیه کنید؛ کافی است که به سایت هانی گل مراجعه کنید که بهترین‌ها را به شما ارائه خواهیم داد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
برای سفارش گل باما تماس بگیرید