گلدان معکوس + گیاه کاکتوس افوربیا تیروکالی

انتخاب گیاهان مناسب برای گلدان های معکوس

انتخاب گیاهان مناسب برای گلدان های معکوس

گلدان معکوس یک گلدان آویز از سقف است که گیاه از انتهای آن خارج می‌شود. این گلدان‌ها به صورت برعکس و وارونه طراحی شده‌اند، به این معنی که گیاه‌ ها به سمت زمین رشد می‌کنند. این وسیله منظره جذاب و جدیدی را ایجاد می‌کند و در دکوراسیون داخلی و خارجی فضای کمتری اشغال می‌کنند. چالش اصلی در گلدان‌های وارونه، جلوگیری از ریزش خاک است، اما از فیلترها برای جلوگیری از این مشکل استفاده می‌شود.  با توجه به اینکه گلدان‌های وارونه تنوع زیادی دارند، می‌توانید گیاهان مختلفی را در آن‌ها کاشت کنید. از گیاه‌های زینتی گرفته تا گیاهان خوراکی مانند گوجه ‌فرنگی، همه مناسب هستند. انتخاب گیاه مناسب برای کاشت وارونه بستگی به شرایط نور، آبیاری و فضای موجود دارد. پس حتماً قبل از کاشت، نیازهای گیاه را مورد بررسی قرار دهید تا از نتیجه بهتری برخوردار شوید. پس با ما همراه باشید!

تعریف گلدان معکوس

بهتر است قبل از هر چیز یک تعریف دقیق و مشخص در مورد این گلدان داشته باشید. گلدان معکوس که نام دیگر آن وارونه است، به عنوان یک ابتکار هنری در دکوراسیون داخلی و گل آرایی و پرورش گل و گیاه نام برده می‌شوند. این گلدان‌ها همانطور که از نامشان مشخص است، به صورت برعکس از سقف آویزان می‌شوند. طراحی معکوس آنها باعث می‌شود که شما بتوانید سقفتان را هم زیبا کرده تا از آن گیاه برویَد؛ البته اگر سقف به اندازه کافی استحکام داشته باشد.

از طرفی نکات احتیاطی را برای استفاده از این گلدان در محیط رعایت کنید تا بتوانید هم از فضا استفاده بهینه‌ای داشته باشید و هم این که گلدان‌ها را به شکل مناسب کنار یکدیگر قرار دهید.
خیلی از افراد نگران این هستند که اگر از گلدان معکوس یا وارونه استفاده کنند، خاک یا گیاه از آن بیرون می‌ریزد. در صورتی که روی آنها یک فیلتر قرار گرفته که از ریختن این مواد جلوگیری می‌کند و بدون هیچ نگرانی می‌توانید آنها را به سقف آویزان کنید. البته ما توصیه می‌کنیم اگر خودتان در این زمینه تجربه کافی ندارید، از افراد متخصص کمک بگیرید که می‌توانند گلدان را از سقف آویزان کنند و تمامی جوانب احتیاطی را رعایت کرده تا کثیف کاری هم پیش نیاید!

گیاهان مناسب برای گلدان معکوس

اگر تصمیمتان را گرفته‌اید و می‌خواهید گلدان معکوس خریداری کنید، کمی دست نگه دارید. اول باید بدانید که چه گیاهانی برای این گلدان‌ها گزینه مناسبی هستند. نگرانی‌ها در مورد آبیاری و نگهداری خاک داخل گلدان‌ها را برطرف کنید و سعی کنید به سراغ گلدان‌هایی بروید که می‌تواند متناسب با گل و گیاهتان باشد.

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم، این است که نوآوری‌هایی در سیستم این گلدان‌ها ایجاد شده که به شما کمک می‌کند تا نگران آبیاری گیاه نباشید. این گلدان‌ها نه تنها مجهز به فیلتر مخصوص برای جلوگیری از ریزش خاک هستند، بلکه بعضی از آنها مخزن جداگانه دارند که می‌تواند میزان آب را خیلی راحت نشان دهد. شما یک یا دو هفته یک بار این مخزن‌ها را پر می‌کنید و گیاه به صورت قطره‌ای آب می‌خورد که هم آبیاری سالم‌تری است و هم اینکه اگر فراموش کنید به گیاه آب بدهید و دیگر نگران نیستید.
از آنجایی که گیاه روی سقف است و آب دادن به آن سخت است، پس چه بهتر که گلدان شما مخزن داشته باشد اما اگر می‌خواهید گلدان معمولی خریداری کنید، خیلی راحت می‌توانید به آن آب بدهید. آب از بالا به سمت ریشه‌های گیاه می‌رود و شبیه به یک گلدان معمولی به آن آب می‌رسد.

حال باید دید که آیا اجازه داریم هر نوع گیاهی را داخل گلدان معکوس بکاریم یا خیر. قطعاً شرایط گل و گیاهان با یکدیگر متفاوت است و هر کدام ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارند که باید به آنها توجه کرد. توصیه ما این است که گلدان‌هایی را داخل گلدان بکارید که می‌دانید مقاوم به خشکی هستند و ریشه‌های خیلی قوی دارند که می‌توانند وزن آنها را کنترل کنند.

این دو ویژگی باعث می‌شود که خیلی از گیاهان از لیست کاشت داخل گلدان معکوس حذف شوند. اگر شما انتخاب درستی نداشته باشید، گیاه به جای اینکه رشد سالمی داشته باشد، آسیب چند برابری هم خواهد دید. گیاهانی که معمولاً برای این گیاه مناسب هستند، شامل موارد زیر می‌شوند:

  • نخل لیندا
  • نخل اریکا
  • نخل شامادورا
  • پتوس
  • برگ انجیری

این گیاهان آپارتمانی هستند و در طولانی مدت با کاشت داخل گلدان معکوس هیچ آسیبی نخواهد دید. البته به غیر از مواردی که گفتیم، باز هم می‌توانید به سراغ کاشت یک سری گیاهان داخل گلدان معکوس یا وارونه بروید. مثلاً شما می‌توانید گیاه گوجه فرنگی، خیار، فلفل، آویشن و رزماری را هم داخل گلدان معکوس بکارید. البته برای کاشت میوه و محصولات باید دقت داشته باشید و از گیاهانی استفاده کنید که محصول آنها به صورت همزمان رشد نمی‌کند. مثلاً فلفل و گوجه فرنگی همین ویژگی را دارند. یعنی شما محصول را می‌چینید و پشت سر آن محصول دیگری رشد می‌کند که همین می‌تواند گزینه مناسبی برای کاشت داخل گلدان معکوس باشد.

البته زمانی که محصول رشد می‌کند، باید مطمئن شوید که بیش از حد سنگین نشده باشد و آن را از گلدان خارج کنید تا فشار وارد نکند‌. از طرفی گیاهان و محصولاتی را داخل آن بکارید که بعد از اینکه رشد می‌کنند، بین آنها فاصله وجود داشته باشد.

در نهایت به غیر از مواردی که گفته شد، شما می‌توانید انواع لوبیاها هم داخل این گلدان‌ها بکارید که هم شکل ظاهری خیلی زیبایی پیدا می‌کند و هم اینکه گلدان معکوس فضا و بستر مناسبی برای رشد و نمو و آنها خواهد بود.

یکی دیگر از مناسب‌ترین گیاهانی که می‌توانید داخل این گلدان‌ها بکارید، بامیه است. بامیه یکی از زیباترین گیاهانی است که گل‌های بلند و درشتی دارد و قبل از اینکه میوه هم بدهد؛ می‌تواند فضای خیلی زیبایی را در باغچه یا تراس خانه شما به وجود بیاورد. یعنی هم یک گیاه خوراکی است و هم ظاهر زینتی بسیار جذابی دارد. مثلاً در کنار بامیه می‌توانید یک سری گیاهانی را هم انتخاب کنید که با گیاه‌های زینتی تناسب داشته باشد و باعث تداخل در رشد آنها نشود.

مثلاً کاشت جعفری در کنار این گیاهان به شدت توصیه می‌شود. گیاه جعفری با محیط‌های مختلف سازگاری بسیار خوبی دارد. از طرفی برگ‌های آن سبز و پرپشت است که باعث می‌شود تازگی، زیبایی و سرسبزی را در فضای اتاق به وجود بیاورید. حتی شما می‌توانید در گلدان معکوس گیاه توت فرنگی هم بکارید که میوه‌های قرمز و خوشمزه‌ای دارد، از طرفی فضا را هم خیلی جذاب‌تر می‌کند و هر کسی که از بیرون به تراس شما نگاه کند، قطعاً متوجه این جذابیت ظاهری زیبا خواهد شد. همچنین رشد توت فرنگی داخل این گل‌ها خیلی عالی انجام می‌شود و از محصول خوشمزه آن هم می‌توانید نهایت استفاده را داشته باشید.

خرید گلدان‌های وارونه و معکوس

حال که متوجه شدید چه گیاهانی می‌توانند برای گلدان معکوس و معکوس گزینه مناسبی باشند، احتمالاً قصد خرید آنها را پیدا کرده‌اید.‌ شاید یکی از همین گل و گیاهانی که به شما معرفی کردیم، را در منزل داشته باشید و بخواهید به خاطر تغییر و تنوع آنها را داخل گلدان معکوس بکارید. اما باید بدانید که گلدان‌ها کیفیت‌های متفاوتی دارند و باید از جایی خریدتان را انجام دهید که می‌دانید کیفیت آنها بسیار بالا است.

ما مجموعه هانی گل را به شما پیشنهاد می‌کنیم. گل‌هایی که در این مجموعه به فروش می‌رسند، نه تنها کیفیت بالایی دارند؛ بلکه استانداردهای لازم داخل آنها رعایت شده است. همچنین قیمتشان کاملا مقرون به صرفه و عالی است و استفاده از آنها قطعاً توصیه می‌شود. فقط کافی است که وارد صفحه اصلی سایت شوید، گلدان‌های وارونه را ببینید و مقایسه کنید و در نهایت یک انتخاب عالی داشته باشید‌.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
ثبت سفارش باما تماس بگیرید